
Personcentreret omsorg – brug af livshistorier i plejen
- Målgruppe: Webinarets målgruppe er medarbejdere og ledelser i ældre- og demensomsorgen.
- Varighed: 21:56 min
- Underviser: Sygeplejerske, ph.d., docent, Diana Schack Thoft
I webinaret Personcentreret omsorg – brug af livshistorier i plejen får du indblik i, hvordan sygeplejerske, ph.d. og docent Diana Schack Thoft fra Professionshøjskolen UCN, beskriver livshistoriens betydning for personen med demens og hun adresserer nogle af de udfordringer plejepersonalet med fordel, kan tage højde for i arbejdet.
I webinaret får du viden om, hvordan livsfortællingen påvirker oplevelsen af identitet, oplevelsen af sygdom og påvirker plejen. I webinaret giver Diana GODE RÅD i forhold til det indledende arbejde, udarbejdelse af livshistorier, beskrivelse af livshistorier og arbejdsforhold der har betydning i livshistoriearbejde. Webinaret afsluttes med en række spørgsmål til refleksion og en litteraturliste.
Webinaret indeholder punkterne:
- Introduktion
- Personcentreret omsorg og livshistorie
- Livshistoriens betydning
- Udfordringer ved livshistoriearbejde
- Livsfortælling, identitet, sygdom og pleje
- Gode råd om livshistoriearbejde
- Spørgsmål til refleksion
- Litteraturliste
Når du har set webinaret Personcentreret omsorg – brug af livshistorier i plejen har du indblik i, hvordan sygeplejerske, ph.d. og docent Diana Schack Thoft fra Professionshøjskolen UCN, beskriver livshistoriens betydning for personen med demens og hvordan hun adresserer nogle af de udfordringer plejepersonalet med fordel, kan tage højde for i arbejdet.
Efter webinaret har du viden om, hvordan livsfortællingen påvirker oplevelsen personen med demens´ oplevelse af identitet, oplevelse af sygdom og hvordan viden om livshistorie påvirker plejen. Når du har set webinaret, har du indblik i Dianas GODE RÅD om livshistoriearbejde, herunder det indledende arbejde, udarbejdelse af livshistorier, beskrivelse af livshistorier og arbejdsforhold der har betydning i livshistoriearbejde. Efter webinaret kan du anvende spørgsmål til refleksion individuelt eller i gruppe og du kan anvende litteraturlisten til at søge yderligere viden.